67996-100HLF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 67996-100HLF |
Description | CONN HEADER VERT 45000POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole Cuttable position 0.100" (2.54mm) |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Length - Post 0.095" (2.41mm) |
Part Status Active | Overall Contact Length 0.425" (10.80mm) |
Connector Type | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A per Contact |