D38999/26WF11PN
DigiKey Part Number
1178-D38999/26WF11PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26WF11PN
Description
PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
11
Ingress Protection
Environment Resistant
Grade
Military
Features
Coupling Nut
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Shielding
Shell Size - Insert
19-11
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC
Shell Size, MIL
F
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C