RK11K114004K
DigiKey Part Number
4809-RK11K114004K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK11K114004K
Description
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Alps Alpine
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M9 x 0.75
Built in Switch
Detent
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.618" x 0.433" Face (15.70mm x 11.00mm)