AOD11S60
DigiKey Part Number
785-1264-2-ND - Tape & Reel (TR)
785-1264-1-ND - Cut Tape (CT)
785-1264-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOD11S60
Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO252
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 11A (Tc) 208W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
545 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
399mOhm @ 3.8A, 10V