929550-01-06-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-06-EU
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929550-01-06-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2.5A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Termination
Solder
Additional Resources
In-Stock: 2 078
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 17,40000kr 17,40
10kr 15,17400kr 151,74
100kr 13,55860kr 1 355,86
500kr 11,29896kr 5 649,48
1 000kr 9,68489kr 9 684,89
5 000kr 8,58727kr 42 936,35
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 4000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM